Vegás receptjeim

Gyógyító téli tea

Első lépésben meghámozok (vékonyan, azaz éppen csak a héját) egy nagyobb diónyi gyömbért és vékony forgácsokra szeletelem (hosszában, mert úgy könnyebb). Ez után bele teszem is kis lábasba (lehetőleg zománcozottba), teszek mellé 1-2 db egész fahéjat, egy fél zacskó szegfűszeget (lehet kevesebbet is, én erősebbre készítem, ha nem "hétköznapi", hanem gyógytea készítődik) és már mehet is a tűzhelyre (nagyon fontos, hogy fedő kerüljön rá, mert az értékes illóanyagok a gőzzel megszöknek). Miután felforrt, kisebb tűzön főzöm még 10 percig (ill. én így télen, miután felforrt, ráteszem a konvektorra - az is elég forró, de nem túl forró). Ezután úgy ahogy van félre kell tenni hűlni, majd kb. 30 perc alatt ihatóra hűlik. Persze ez az "erősebb" változat, mivel a gyömbérnek és a szegfűszegnek, valamint a hosszas főzésnek-ázásnak köszönhetően elég erős lesz. Érzékenyebbeknek kevesebb gyömbér, kevesebb szegfűszeg, kevesebb főzés :)
A hatás így sem marad el...
Amivel ízesíted: kihűlve (langyosan) mézzel, továbbá gyerekeknek narancs karikákkal (esetleg narancs-, bodza-, csipkebogyószörppel).

Gyömbér:

"A gyömbér hányáscsillapító tulajdonságának farmakológiai háttere nem teljesen tisztázott, de a görcsoldó, szélhajtó tulajdonságainak köszönhetően valószínűleg közvetlen hatással rendelkezik a gyomor-bélrendszerre. A növény hatása gyökerének illóolajában rejlik, mely csökkenti a nyálkahártyák irritációját. Gyulladáscsökkentő hatású, melyet ki lehet használni megfázás és hörghurut esetén. Köztudottan jó emésztési zavarok enyhítésére (enyhe gyomorrontás, puffadás), de émelygésnél, hányingernél is segítségünkre lehet a gyömbér. Jó emésztésserkentő és étvágyjavító hatású.

Egyes hagyományok szerint a gyömbér javítja a memóriát - a kínai tengerészek évezredek óta gyömbért rágcsálnak tengeribetegség ellen -, de nem hat a központi idegrendszerre, ezért nem okoz mellékhatásként fáradtságot, álmosságot. Így azok is alkalmazhatják, akik nagy odafigyelést és jó koncentrációs képességet igénylő tevékenységet végeznek (gépkocsivezetés).

Utazási betegségeket, rossz emésztéssel kapcsolatos tüneteket is gyógyítanak vele. Növeli az immunrendszer fertőzésekkel szembeni ellenálló-képességét."
http://www.hazipatika.com/topics/gyogynovenytar/herbs/Gyomber?id=63

Szegfűszeg:

"Gyógyhatása: A szegfűszeg kiváló görcsoldó, elmulasztja a hasfájást, fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő hatású."
http://hazipatika.hupont.hu/14/szegfuszeg

Fahéj:

"A fahéj ugyanis kiváló a különböző vírusok és baktériumok ellen, ezért megfázás vagy bármilyen téli fertőzés esetén kiváló segítség lehet. Fogyasszunk fahéjjal ízesített teákat, kakaót, kávét, és gyorsabban fogunk meggyógyulni a megfázásból."
http://www.bien.hu/a-fahej-7-szuper-hatasa,egeszseg,taplalkozas,113352#5
("Ne vigyük túlzásba!
A fahéj nagyon finom és nagyon jó hatású fűszernövény, de használatát nem ajánlatos túlzásba vinni. Figyeljünk oda, hogy mennyit fogyasztunk, ugyanis nagyobb mennyiség elfogyasztásával olyan anyagok is felhalmozódhatnak a szervezetünkben, amelyek nem egészséges hatásúak.Ilyen anyag például a kumain, amely túlzott fogyasztásnál akár gyomor- és májproblémákat is okozhat. Természetesen attól még ne kell lemondani a fahéjról, hiszen rengeteg a pozitív hatása, de nem szabad, hogy túlzásokba essünk, és épp az ellenkezőjét érjük el, mint amit szerettünk volna!"
http://www.bien.hu/a-fahej-7-szuper-hatasa,egeszseg,taplalkozas,113352#9



Zabtej

Újabban ismerkedem a zabtej nevű táplálékkal. Receptek a www.nosalty.hu oldalon találhatóak (zabtej, zabital néven). Viszont ma jó kis felfedezést tettem: a zabtej mézzel és rózsavízzel kiváló ital! Egyébként még szeretném kipróbálni majd a kakaós változatait is, és gondolkodom valami fincsi téli változaton is, mondjuk mézeskalácsos-narancsos ízesítéssel. Tetszik a zabtej variálhatósága :)



Padlizsános vacsi

1 db lila-hagymát felaprítjuk, kicsit megpirítjuk (+ 3 gerezd lereszelt fokhagymát) majd hozzá adjuk a meghámozott, felkockázott padlizsánt. Pár percig együtt dinszteljük, majd hozzáadunk 2-3 db feldarabolt főtt krumplit,  kb. 10 db olajbogyót és 2-3 feldarabolt paradicsomot. Egy rövid ideig ezt is együtt sütjük, majd hozzá teszünk egy kis csiliport. Ha készen van, leveszem a tűzről és nyakon öntöm egy kis pohár natúr joghurttal (vagy még a vége felé egy k2-3 db felvert tojással). Érdemes Gyros fűszerkeverékkel kipróbálni.

Képek, ételek, emlékek:






Nincsenek megjegyzések: